Słowniczek kawowy

list In: Słowniczek kawowy

Świat kawowy rozwija się bardzo dynamicznie. Niestety nie zawsze język nadąża za tymi zmianami i z tego względu również wokół ekspresów i picia kawy powstało mnóstwo terminologii często skopiowanej bezpośrednio z języka włoskiego lub angielskiego, którą posługujemy się w rozmowach z naszymi klientami dot. korzystania z ekspresu, jego konserwacji, czy podczas opisywania usterek, gdy sprzęt ma trafić do serwisu. Z doświadczenia wiemy, że nie zawsze wszystkie określenia są od razu jasne, dlatego wychodząc naprzeciw temu problemowi przygotowaliśmy słowniczek pojęć związanych z szeroko rozumianym parzeniem kawy.

Hasła podzieliliśmy na kategorie, w których są one ułożone alfabetycznie. Wszystkie definicje staraliśmy się podać w możliwie zwięzłej formie, a rozwinięcie tematu dotyczące wielu z nich można znaleźć w oddzielnych wpisach, które są podlinkowane bezpośrednio przy danym haśle. Zapraszamy do lektury!

Ekspres i jego części

Rocket ekspres.jpeg

Bojler - wykonany z metalu (zazwyczaj miedzi lub stali nierdzewnej) zbiornik, w którym woda jest podgrzewana z użyciem grzałki do zadanej temperatury. Woda do bojlera jest doprowadzana ze zbiornika lub bezpośrednio z sieci. Jakie układy bojlerów są stosowane w ekspresach i czym się od siebie różnią można przeczytać TUTAJ.

Dysza pary/wrzątku (ang. steam/hot water wand) - metalowa rurka znajdująca się po prawej lub lewej stronie grupy zaparzającej, która doprowadza z bojlera gorącą wodę do kaw czarnych (np. americano) oraz parę wodną pod ciśnieniem służącą do spieniania mleka do kaw mlecznych.

Grupa zaparzająca (ang. brewing group) - część ekspresu znajdująca się w centralnej części panelu przedniego ekspresu, w którym mocowany jest portafilter ze zmieloną kawą i zachodzi ekstrakcja kawy.

Kapilara (ang. capillary) - cienka miedziana rurka o średnicach wewnętrznych rzędu ułamków milimetra. W ekspresach kolbowych kapilara doprowadza ciśnienie do manometru. Jej zatkanie prowadzi do nieprawidłowego wskazania manometru, co w konsekwencji może doprowadzić do uszkodzenia całego ekspresu.

Manometr (ang. manometer) - urządzenie służące do pomiaru nadciśnienia w bojlerze oraz nadciśnienia generowanego przez pompę. Składa się z  kapilary, puszki z zamkniętym w niej układem pomiarowym oraz zegara pokazującego wartość nadciśnienia. W powszechnie stosowanych manometrach ten mierzący nadciśnienie w bojlerze posiada skalę od 0 - 3 bar, zaś ten mierzący nadciśnienie wytwarzane przez pompę posiada skalę o zakresie 0 - 16 (rzadziej 20) bar.

NPF (ang. naked portafilter) - rodzaj kolby nie posiadający dna i mocowanych w nim wylewek. Taka kolba pozwala na użycie głębszych sitek oraz obserwowanie przebiegu ekstrakcji, jednak ze względu na swoją budowę kawa może być parzona tylko do jednej filiżanki naraz.

PID - regulator proporcjonalno-całkująco-różniczkujący, a mówiąc po ludzku jest to elektroniczny sterownik służący do regulacji temperatury wody w bojlerze. Jest to najdokładniejsza metoda sterowania temperaturą w ekspresach kolbowych.

Portafilter - zwany również kolbą to element, w którym mocowane jest sitko, do którego wpada zmielona kawa. Następnie portafilter jest wkręcany w grupę zaparzającą, gdzie zachodzi ekstrakcja kawy.

Prysznic (ang. shower lub grouphead shower) - metalowy element znajdujący się w grupie zaparzającej, z dnem wykonanym z bardzo drobnej siateczki metalowej, przez który przepływa gorąca woda z bojlera do ciastka kawowego. Utrzymanie go w dobrym stanie może znacząco wpływać na smak parzonej kawy i trwałość całej grupy zaparzającej.

Sitko (ang. filter lub filter basket) - stalowe sitko wkładane do portafiltra, do którego mieli się ziarna kawy, a następnie ubija tamperem ciastko kawowe. W zależności od dozy (pojedyncza lub podwójna) sitka różnią się budową.

Ślepe sitko (ang. blind filter) - jest to rodzaj sitka, wkładanego do portafiltra, które nie posiada dziurek wylotowych. Ze względu na nieprzepuszczanie przez nie wody stosuje się je przy backflushu.

Tacka ociekowa (ang. drip tray) - znajdujący się pod grupą zaparzającą pojemnik, będący częścią ekspresu, w którym zbiera się woda zrzucana po ekstrakcji przez zawór zwrotny lub po czyszczeniu grupy zaparzającej i portafiltra.

Wylewka (ang. spout) - metalowa końcówka wkręcana w portafilter, przez którą zaparzona kawa spływa z sitka do podstawionych filiżanek. Wyróżniamy pojedyncze i podwójne wylewki, które zgodnie z nazwą różnią się od siebie liczbą kanalików wylotowych.

Młynek i jego części

Doza (ang. dose) - ilość zmielonej kawy do przygotowania espresso. Przyjęło się, że pojedyncza doza, służąca do przyrządzenia pojedynczego espresso to około 7 - 8 g, zaś podwójna doza to około 14 - 16 g.

Dozownik (ang. doser) - pojemnik umiejscowiony z przodu młynka, do którego wpada zmielona kawa. Wewnątrz dozownika znajduje się wiatraczek, którego obrót pozwala na dozowanie identycznej porcji (zazwyczaj 7 - 8 g) do sitka w portafiltrze. Rozwiązanie spotykane przede wszystkim w młynkach gastronomicznych.

Hopper – przezroczysty (na ogół) pojemnik na ziarna kawy znajdujący się na górze młynka, z którego kawa trafia do komory mielenia.

Komora mielenia (ang. grinding chamber) – górna część młynka, w której zamocowane są żarna i w której odbywa się mielenie kawy.

Żarna (ang. burr/grinding burr) – metalowe lub ceramiczne elementy z wieloma nacięciami służąca do mielenia kawy w młynku. Wyróżniamy żarna płaskie, które są dwoma płaskimi dyskami oraz żarna stożkowe, z których jedno ma kształt ściętego stożka, zaś drugie odpowiadającego mu pierścienia. O wpływie żaren na jakość młynka pisaliśmy w tym wpisie.

Akcesoria

Dysk poziomujący (ang. leveling tool) - metalowy dysk o dużej masie (w niektórych modelach dochodzi nawet do 1,2 kg), który służy do wyrównania zmielonej kawy przed ubiciem jej tamperem.

Odbijak (ang. knockbox) - wykonany z metalu lub plastiku pojemnik z gumowym wałkiem służący do odbicia (opróżnienia sitka portafiltra) ciastka kawowego po zakończonej ekstrakcji.

Stacja tampingowa (ang. tamping station) - służy do podtrzymania kolby podczas tampingu, dzięki czemu łatwiej jest ubić zmieloną kawę.

Tamper - przyrząd służący do ubijania zmielonej kawy w sitku portafiltra. Składa się z metalowej (stalowej lub aluminiowej) stopki oraz rączki wykonanej z drewna, metalu lub rzadziej plastiku. Dlaczego jest to (naszym zdaniem) najważniejsze akcesorium przeczytasz tutaj.

Parzenie kawy i konserwacja ekspresu

Poniżej znajduje się wiele skrótowych definicji różnych napojów kawowych. Więcej o różnicach między nimi, sposobie ich przygotowania oraz garść anegdotek można znaleźć pod poniższymi linkami:

Americano - kawa czarna składająca się z espresso i wrzątku (zazwyczaj w proporcji 1:2 lub 1:3)

Arabika - najpopularniejsza odmiana kawy, odpowiada za ponad 60% wszystkich zbiorów na świecie. W zależności od regionu upraw ma bardzo szerokie spektrum smaków od nut kwiatowo-owocowych do czekoladowo-orzechowych. Więcej o różnicach między arabiką, a robustą można znaleźć TUTAJ.

Backflush - czynność konserwacyjna pozwalająca na oczyszczenie wnętrza grupy zaparzającej z olejków kawowych. Jak prawidłowo wykonać ten zabieg na swoim ekspresie zostało opisane w tym wpisie.

Caffe latte - napój mleczny składający się z espresso, mleka i mlecznej pianki. Jest większy objętościowo od cappuccino.

Cappuccino - najpopularniejszy napój kawowy składający się z espresso oraz spienionego mleka.

Ciastko kawowe - popularne określenie na zmieloną kawę, która została ubita w sitku portafiltra i jest gotowa do ekstrakcji.

Cortado - popularny w Hiszpanii napój kawowy składający się z espresso i mleka, zazwyczaj w proporcji 1:1.

Crema - charakterystyczna pianka na powierzchni espresso. Z czego wynika jej powstawanie i o czym świadczy jej obecność można przeczytać w tym wpisie.

Doppio - podwójne espresso.

Ekstrakcja - proces parzenia kawy w ekspresie ciśnieniowym

Espresso - podstawowy napój kawowy, będący produktem ekstrakcji. Jak przygotować wzorcowe espresso można przeczytać TUTAJ.

Espresso macchiato - espresso z odrobiną mleka

Flat white - napój kawowy, który można określić mianem kawy białej. Składa się wyłącznie z espresso i mleka.

Lungo - napój kawowy powstający w wyniku zdecydowanie dłuższej ekstrakcji niż zwykłe espresso. Ma większą objętość, lecz jest mniej esencjonalny.

Preinfuzja - wstępne nasączenie ciastka kawowego, które zapewnia bardziej równomierną ekstrakcję po przyłożeniu pełnego ciśnienia, a co za tym idzie również uzyskanie bardziej powtarzalnego espresso.

Ristretto - napój kawowy będący jeszcze bardziej esencjonalną odmianą espresso.

Robusta - jedna z odmian kawy. Charakteryzuje się większą goryczką niż arabika i odpowiada za powstawanie charakterystycznej pianki na powierzchni espresso - cremy.

Shot - napar będący produktem jednorazowej ekstrakcji (niezależnie czy jest to pojedyncze, czy podwójne espresso).

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December